Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

RUBRIKA Vedeli ste, že...? Zaujímavosti z nášho regińu

V duchu tradícieVytlačiť
 

Zima má zvláštnu moc. Dokáže spomaliť náš život tak, že si viac začneme uvedomovať svet okolo seba, naozaj spomalíme a máme čas si  vždyzelenú rastlinu - imelo konečne dobre zblízka prezrieť.

Od nepamäti je imelo symbolom života, lebo prežije aj najtuhšie zimy. Pri pohľade z diaľky vyzerá v korunách stromov ako veľká zelená guľa, ktorá môže mať priemer až jeden meter. Jeho listy sú kožovité a z rastliny neopadávajú. Kvety sú nenápadné. Z nich sa tvoria plody – bobule, ktoré po rozpučení pevne lepia. Z tohto vznikla povera, že imelo upevňuje priateľské zväzky a k Vianociam neodmysliteľne imelo patrí.

Táto zaujímavá rastlina je opradená mnohými mýtmi a legendami. V minulosti jej prisúdili magické účinky, preto ho zvykli v príbytkoch vešať ako ochranu pred zlými silami a ohňom. Deťom sa kládlo pod vankúš, aby mali krásne sny. Zvyk bozkávania muža a ženy pod imelom na Štedrý deň pre šťastie a lásku prišiel z Anglicka, zakladateľmi tradície boli Kelti, ktorí imelo považovali  za vzácnu rastlinu, ktorá sa zbierala len pri mimoriadnych príležitostiach

a celý zber sprevádzal tajomný rituál.

Imelo si cenili a magickú moc mu pričítali aj súčasníci antiky. Dokonca sa často spájalo

s biblickými udalosťami. Podľa jednej z legiend, vyrezal Jozef kolísku pre malého Ježiška

zo stromu, ktoré malo byť práve imelom. A po 33 rokoch z tohto istého stromu spravili Rimania kríž, na ktorom ukrižovali dospelého Ježiša. A strom sa preto od hanby zmenšil na malý krík, ktorý musí živoriť na iných drevinách. Je tak symbolom života kresťanov, ktorí sa obrazne živia Kristovým telom. Imelo zavesené v ľudských príbytkoch  symbolizovalo šťastie a plodnosť a malo ochrániť ich obyvateľov pred zlými duchmi.

Dnes imelo symbolizuje v prvom rade šťastie a najmä tomu, kto ho dostane do daru. Hovorí sa, že intenzitu šťastia určí dostatok bielych bobuliek na konárikoch. Imelo je v podstate čiastočne parazitujúci ker na ihličnatých i listnatých starších stromoch. Zvykne sa vyskytovať na lipách, javoroch, topoľoch, vŕbach, ale i na smrekoch, boroviciach a jedliach.

Na Slovensku rastie iba imelo biele, ktorého bobule dozrievajú v decembri. Rastlina pôsobí dekoratívne, preto býva príťažlivým prvkom sviatočného dizajnu našich domovov. V čase Vianoc sa vešia na dvere alebo sa kladie na slávnostný stôl, aby prinieslo šťastie do domu.

Imelo je podľa mnohých národov považované za symbol svetla, nebom zoslanú rastlinu,

ku ktorej sa treba správať s úctou.

Tím pracovníkov Oddelenia regionálneho rozvoja MsÚ praje všetkým Revúčanom Veselé a šťastné Vianoce....

Text a foto: Oddelenie regionálneho rozvoja MsÚ Revúca - TIC

imelo2.JPG


 
 


TitulkaMestoObčan/PodnikateľTuristické informačné centrumEnglish
Úvodná stránka