Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

RUBRIKA Vedeli ste, že...? Zaujímavosti z nášho regińu

VÝLETNÉ MIESTO REVÚČANOVVytlačiť
 

Povyše Revúcej, na skalnatom návrší nevysokého zalesneného vrchu Úkorová, nazývanom Skalka, v roku 1795 Ondrej Šramko vybudoval zemiansku kúriu. Bola to vtedy honosná budova. Revúcky rodák Ondrej Šramko patril medzi úspešných železiarskych podnikateľov. Bol zakladateľom revúcej spoločnosti Železná kompánia a 3. mája 1808  stál pri zrode Muránskej únie založenej v Revúcej, prvej účastinnej spoločnosti v Uhorsku podnikajúcej v železiarstve. Po jeho smrti pripadla kúria Judite Šramkovej, ktorá bola nútená Skalku predať a predala ju mestu. Mesto tu zriadilo hostinec a kúria na Skalke sa potom stala miestom zábav nielen pre Revúčanov, ale aj obyvateľov širokého okolia. V 70. rokoch 19. storočia si tu remeselníci na fašiangy vydržiavali svoje bály.  Prvý bol čižmársky bál, potom nasledoval kožiarsky, súkennícky a krajčírsky.

MUDr. Gustáv Maurícius Reuss o nej napísal: „Skalka je krásny budínok. Koľko cestovateľov nám ju závidí.“

Skalku často navštevovali aj študenti Prvého slovenského gymnázia. Jeden z nich, Martin Kukučín, o výletoch do jej okolia napísal: „Skalka, pod ktorou sa ohník kládol a piekli šúľky kukurice, ktoré nám tvoje polia dávali.“

Keď koncom 19. storočia železiarska výroba v meste zanikla, Skalka začala pustnúť. V niektorej literatúre sa uvádza, že v roku 1892 na Skalke bola mestská horáreň. V roku 1917 v Revúcej boli ruskí vojnoví zajatci, ktorých najprv ubytovali vo vagónoch, neskôr na Skalke.

Potom mesto v kúrii vytvorilo dva byty, ktoré slúžili revúckym mestským horárom. Po prvej svetovej vojne sa Skalka opäť stala výletným miestom.

Na začiatku 70. rokov boli snahy o záchranu kúrie na Skalke. Urobili na nej nový krov a šindľovú strechu. Tú však vandali na kultúrnej pamiatke postupne rozobrali, zničili a kúria zostala v ruinách. Dnes je na miestach bývalej zemianskej kúrie postavený bytový dom.

SLOVNÍČEK: budínok, bubonok = stavba, budova, byt

Zdroj: Dubovský, D. Album Revúcej. Revúca: Mesto Revúca, 2014,

Foto: archív Dušan Dubovský

Výletné miesto Revúčanov


 
 


TitulkaMestoObčan/PodnikateľTuristické informačné centrumEnglish
Úvodná stránka