Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná
Revúca Turisticko informačné centrumHľadať

Muránska 18, 050 01 Revúca 058/28 515 58 tic@revuca.sk

 
 

Chorvátsko


Zástupcovia šiestich miest, a to z Jasenovej, Kláštora pod Znievom, Revúcej a Chorvátskych obcí Selca, Pakrac, Lipik podpísali v roku 2008 pri príležitosti 145.výročia založenia Prvého slovenského gymnázia v Revúcej  zmluvu o splupráci, za účasti J.E. Tomislava Cara, veľvyslanca Chorvátskej republiky. Tieto mestá sú spojené životom Mateja Bencúra, či inak Martina Kukučína. Na Slovensku sa narodil a poväčšinou i študoval, v Chorvátsku pôsobil ako lekár.

Erb SelcaSelca  je obec na chorvátskom ostrove Brač. Je prístavom pre Sumartin. Z pamiatok nájdete v meste napríklad sochu nemeckého politika H. D. Genscheram ktorý sa zaslúžil o osamostatnenia  Chorvátska, bustu pápeža Jána Pavla II ako i vzácnu sochu Krista od Ivana Meštroviće, ktorá je
umiestnená na miestom kostole. Na neďalekom pahorku Glavica, sa nachádza starodávny kostolík sv. Mikuláša z predrománsej doby (cca. 11.-12. storočie).
V Selci pôsobil Martin Kukučín od roku 1893 ako obecný lekár. Zaľúbil sa tu do miestneho dievčaťa perice Didolićovej, s ktorou sa v roku 1904 oženil. Pred svadbou Kukučín konvertoval z viery evanjelickej na vieru katolícku. Medzi dedinčanmi bol o bľúbený a po čase si otvoril okrem ordinácie aj lekáreň.

Osudy svojich susedov a pacientov opísal v románe Dom v stráni (chorv. Kuća na proplanku), ktorý sa zaraďuje medzi povinné čítanie na slovenských školách.

V roku 1908 sa vysťahoval spolu so skupinou ostatných dedinčanov do Čile (Punta Arenas), ich osudy opísal v románe Mať volá (chorv. Maka zove).

Kukučínovo účinkovanie pripomína pamätná tabuľa na dome, kde žil a pôsobil ako lekár. Dnes je v ňom situovaný obecný úrad. Časť budovy stále slúži ako zubná ordinácia. Je po ňom nazvaná i jedna z ulíc.


Erb LipikLipik
je mesto v západnej Slavónii v Chorvátsku. Mesto je známe termálnymi prameňni s teplotou až 60 °C a výdatnosťou približne 1,5 mil. litrov. Pramene boli prvýkrát zdokumentované v roku 1773, v roku 1872 bol v meste otvorený prvý kúpeľný hotel.

Pramene sú obohatené sodíkom, fluórom a vápnikom a slúžia na liečbu srdcovocievnych chorôb a chorôb pohybového ústrojenstva. Minerálka sa plní aj do fliaš a predáva pod značkou Lipički Studenac. Mesto sa s pôsobením Martina Kukučína spája od roku 1922, kedy sem, po návrate z Čile do Chorvátska,  prišiel aj so svojou chorou manželkou, a to práve kvôli tamojším termálnym prameňom a kúpeľom.


Erb PakracPakrac
je mestom bohatej minulosti a kultúry. Voľakedy tu stála prvá chorvátska raziareň mincí (12. storočie, moneta banalis – banovac), a dodnes sa tu zachoval krásny kostol Nanebovstúpenia Blahoslavenej Panny Márie (kultúrna pamiatka z 18. storočia). Martin Kukučín tu skonal roku 1928. Jeho ostatky boli po čase prevezené na Slovensko a uložené na Národnom cintoríne v Martine.

Na území okresu Pakrac, ale aj v širšom regióne západnej Slavónie ponúka Etnopark Čantalo zážitok z prírody a príležitosť pre návštevníkov, aby sa zoznámili s tradičnými hodnotami tohoto kraja.Okrem početných zariadení pre rekreáciu a krásne prírodné prostredie sa tu nachádza aj etnologická zbierka. Zbierka tvorí trojposchodový drevený dom, kde je vchod zariadený ako stodola, centrálna miestnosť ako obývací priestor s kuchyňou a podkrovie v štýle spálne. Je plný nábytku, poľnohospodárskeho náradia a rôznych prístrojov z prvej polovice 20. storočia, niektoré sú dokonca možno aj staršie..


 

Prezentácia Revúcej v ChorvátskuVytlačiť
 

Mesto Revúca podpísalo v roku 2007 zmluvu o spolupráci s mestami kde sa narodil, žil, pracoval, tvoril a zomrel slovenský spisovateľ Martin Kukučín. Sú to mestá Jasenová, Kláštor pod Znievom, v Chorvátsku Lipik , Pakrac, Selca. Primátorka mesta prijala pozvanie pána Davora Hušku primátora mesta Pakrac , na 7. ročník tradičného regionálneho podujatia Slavonski banovac, ktoré sa konalo 7.11.2015. Spolu s obcou Jasenová a starostami oravského regiónu sme pripravili prezentáciu našich obcí, miest a regiónov v duchu slovenských tradícií. Bohato zdobený prezentačný stánok ponúkal široké spektrum propagačných materiálov, ručne vyrobených tradičných ozdôb a potravinárskych výrobkov. Atmosféru celého dňa dopĺňali spevom slovenských piesní a hrou na heligónke starostovia z Oravy.

Podujatie podporil návštevou Veľvyslanec Slovenskej republiky v Chorvátsku Juraj Priputen, ktorý navštívil náš slovenský prezentačný stánok a vyjadril milé prekvapenie akými regionálnymi špecialitami sme ho oživili. Pochutnal si na výborných zemiakových plackách, syrových špecialitách vyrábaných priamo v stánku, tradičných slovenských mäsových výrobkoch a najviac mu chutili revúcke domáce štrúdle a pagáče, tak ako aj všetkým Pakračanom. Návštevníci sa zaujímali o prezentáciu Slovenskej republiky veľmi intenzívne, pretože sme sa zúčastnili na podujatí po prvý krát. Veríme, že naša účasť na podujatí bude každoročne pokračovať a bude prínosom v rozvoji cestovného ruchu a regionálneho rozvoja SR a nášho regiónu.

Foto. MsL

Prezentácia  Revúcej v Chorvátsku

Prezentácia  Revúcej v Chorvátsku

Prezentácia  Revúcej v Chorvátsku

Prezentácia  Revúcej v Chorvátsku

Prezentácia  Revúcej v Chorvátsku

Prezentácia  Revúcej v Chorvátsku


 
 

dnes je: 16.7.2019

meniny má: Drahomír

podrobný kalendár

webygroup
TitulkaMestoObčan/PodnikateľTuristické informačné centrumEnglish
ÚvodÚvodná stránka