Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná
Revúca Turisticko informačné centrumHľadať

Muránska 18, 050 01 Revúca 058/28 515 58 tic@revuca.sk

 
 

Muránska Zdychava (lazy)Muránska Zdychava (lazy)

Lazy Muránskej Zdychavy tvoria usadlosti v podobe pôvodných dreveníc roztrúsených po okolitých kopcoch a sú zachovaním  svojráznej ľudovej architektúry.

 

 


Železničné múzeum Lubeník Železničné múzeum Lubeník

Múzeum sa nachádza v interiéri areálu železničnej stanice a svojou expozíciou umožňuje nahliadnuť do zbierky historických železničných predmetov a zariadení zo Stredného Gemera.

 

 


Rímskokatolícky kostol Zvestovania Panny Márie v Chyžnom Rímskokatolícky kostol Zvestovania Panny Márie v Chyžnom

Ranogotický kostol z 2. polovice 13. storočia je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku, ktorej najvýznamnejšou pamiatkou je neskorogotický krídlový oltár z roku 1508, z dielne Majstra Pavla z Levoče.

 

 

 

 


Pamätná izba Sama Tomášika v Chyžnom Pamätná izba Sama Tomášika v Chyžnom

Pamätná izba sa nachádza v budove Obecného úradu v Chyžnom a bola miestom pobytu a pôsobenia Sama Tomášika. Pamätná izba formou stálej expozície fotokópií historických archívnych dokumentov a predmetov poskytuje poznatky z histórie obce a obraz o živote a diele Sama Tomášika.

 


Múzeum Muráň Múzeum Muráň

Expozícia múzea je venovaná dejinám Muránskeho hradu, histórii obce Muráň, dejinám lesníctva, cirkvi a školstva.

 

 

 


                              Mestské múzeum Jelšava a Osvetové centrum vyšehradskej kultúry Jelšava Mestské múzeum Jelšava a Osvetové centrum vyšehradskej kultúry Jelšava

Organizácie sídlia v  meštianskom dome z 18. storočia a vo svojich priestoroch sprostredkúvajú históriu mesta zaujímavými expozíciami ako expozícia jelšavského zvonkárstva, banícka expozícia a expozícia partnerských miest Jelšavy -  Uničov, Szczekociny, Slovenský Komlóš a Nadlak.

 

 

 

 


Expozícia Ferdinanda Coburga Expozícia Ferdinanda Coburga

Poľovnícky zámoček situovaný na Prednej Hore ponúka pútavú prednášku o živote a histórii rodu Ferdinanda Coburga, prehliadku 7 miestností a premietanie dokumentárneho filmu „Panovník prírodovedec“.

 

 


Románska rotunda sv. Margity v Šiveticiach Románska rotunda sv. Margity v Šiveticiach

Neskororománska tehlová rotunda s vnútornou apsidou a novodobou sakristiou bola postavená v 13. storočí a jej vnútorný priemer je  11,1 m, čo z nej robí najväčšiu stavbu svojho druhu v strednej Európe.

 

 


Vysoká pec v Sirku Vysoká pec v Sirku

Pec vysoká 13,47 m bola postavená v rokoch 1870-1874 Hrlicko-tapolcsánskou spoločnosťou a fungovala do roku 1903.

 

 

 

 


Romansko-gotický kostol Najsvätejšej Trojice v Rákoši Romansko-gotický kostol Najsvätejšej Trojice v Rákoši

Kostol bol postavený približne v 13. storočí a pri kostolíku sa nachádza zvonica z 18. storočia. V interiéri kostola sa zachovali hodnotné fresky, z ktorých osobitnú pozornosť si zaslúžila len v roku 1993 objavená maľba Najsvätejšej Trojice v podobe sediaceho Boha s troma tvárami a štyrmi očami.

 


Evanjelický kostol v Kameňanoch Evanjelický kostol v Kameňanoch

Kostol bol postavený približne v 13. storočí a nachádza sa v opevnenom areáli na vyvýšenom mieste v strede obce. V podkrovnom priestore sa zachovali kvalitné monumentálne maľby zobrazujúce v nadživotnej veľkosti pravdepodobne uhorských kráľov sv. Štefana a sv. Ladislava.

 


Ochtinská aragonitová jaskyňa Ochtinská aragonitová jaskyňa

Jaskyňa bola náhodne objavená v roku 1954 pri razení geologickej prieskumnej štôlne Kapusta pracovníkmi Východoslovenského rudného prieskumu v Jelšave. Jaskyňa je zaradená do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

 


Gemerské spojky

koprassky viaduktGemerskými spojkami mala byť prepojená železničná sieť na troch častiach úseku: Tisovec - Revúca, Lubeník - Slavošovce a Štítnik - Nižná Slaná. Najzaujímavejšími časťami pomyselnej železnice sú 2 tunely (Slavošovský s dĺžkou úseku  2 401 m a Koprášsky s dĺžkou 245 m) a Koprášsky viadukt, ktorý tvorí jedna hlavná železobetónová klenba o dĺžke120 m a výške 36 m.

 

Gemerské spojky 14.Koprášsky tunel.jpg


 

dnes je: 19.7.2019

meniny má: Dušana

podrobný kalendár

webygroup
TitulkaMestoObčan/PodnikateľTuristické informačné centrumEnglish
ÚvodÚvodná stránka