Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná
Revúca Turisticko informačné centrumHľadať

Muránska 18, 050 01 Revúca 058/28 515 58 tic@revuca.sk

 
 

Chorvátsko


Zástupcovia šiestich miest, a to z Jasenovej, Kláštora pod Znievom, Revúcej a Chorvátskych obcí Selca, Pakrac, Lipik podpísali v roku 2008 pri príležitosti 145.výročia založenia Prvého slovenského gymnázia v Revúcej  zmluvu o splupráci, za účasti J.E. Tomislava Cara, veľvyslanca Chorvátskej republiky. Tieto mestá sú spojené životom Mateja Bencúra, či inak Martina Kukučína. Na Slovensku sa narodil a poväčšinou i študoval, v Chorvátsku pôsobil ako lekár.

Erb SelcaSelca  je obec na chorvátskom ostrove Brač. Je prístavom pre Sumartin. Z pamiatok nájdete v meste napríklad sochu nemeckého politika H. D. Genscheram ktorý sa zaslúžil o osamostatnenia  Chorvátska, bustu pápeža Jána Pavla II ako i vzácnu sochu Krista od Ivana Meštroviće, ktorá je
umiestnená na miestom kostole. Na neďalekom pahorku Glavica, sa nachádza starodávny kostolík sv. Mikuláša z predrománsej doby (cca. 11.-12. storočie).
V Selci pôsobil Martin Kukučín od roku 1893 ako obecný lekár. Zaľúbil sa tu do miestneho dievčaťa perice Didolićovej, s ktorou sa v roku 1904 oženil. Pred svadbou Kukučín konvertoval z viery evanjelickej na vieru katolícku. Medzi dedinčanmi bol o bľúbený a po čase si otvoril okrem ordinácie aj lekáreň.

Osudy svojich susedov a pacientov opísal v románe Dom v stráni (chorv. Kuća na proplanku), ktorý sa zaraďuje medzi povinné čítanie na slovenských školách.

V roku 1908 sa vysťahoval spolu so skupinou ostatných dedinčanov do Čile (Punta Arenas), ich osudy opísal v románe Mať volá (chorv. Maka zove).

Kukučínovo účinkovanie pripomína pamätná tabuľa na dome, kde žil a pôsobil ako lekár. Dnes je v ňom situovaný obecný úrad. Časť budovy stále slúži ako zubná ordinácia. Je po ňom nazvaná i jedna z ulíc.


Erb LipikLipik
je mesto v západnej Slavónii v Chorvátsku. Mesto je známe termálnymi prameňni s teplotou až 60 °C a výdatnosťou približne 1,5 mil. litrov. Pramene boli prvýkrát zdokumentované v roku 1773, v roku 1872 bol v meste otvorený prvý kúpeľný hotel.

Pramene sú obohatené sodíkom, fluórom a vápnikom a slúžia na liečbu srdcovocievnych chorôb a chorôb pohybového ústrojenstva. Minerálka sa plní aj do fliaš a predáva pod značkou Lipički Studenac. Mesto sa s pôsobením Martina Kukučína spája od roku 1922, kedy sem, po návrate z Čile do Chorvátska,  prišiel aj so svojou chorou manželkou, a to práve kvôli tamojším termálnym prameňom a kúpeľom.


Erb PakracPakrac
je mestom bohatej minulosti a kultúry. Voľakedy tu stála prvá chorvátska raziareň mincí (12. storočie, moneta banalis – banovac), a dodnes sa tu zachoval krásny kostol Nanebovstúpenia Blahoslavenej Panny Márie (kultúrna pamiatka z 18. storočia). Martin Kukučín tu skonal roku 1928. Jeho ostatky boli po čase prevezené na Slovensko a uložené na Národnom cintoríne v Martine.

Na území okresu Pakrac, ale aj v širšom regióne západnej Slavónie ponúka Etnopark Čantalo zážitok z prírody a príležitosť pre návštevníkov, aby sa zoznámili s tradičnými hodnotami tohoto kraja.Okrem početných zariadení pre rekreáciu a krásne prírodné prostredie sa tu nachádza aj etnologická zbierka. Zbierka tvorí trojposchodový drevený dom, kde je vchod zariadený ako stodola, centrálna miestnosť ako obývací priestor s kuchyňou a podkrovie v štýle spálne. Je plný nábytku, poľnohospodárskeho náradia a rôznych prístrojov z prvej polovice 20. storočia, niektoré sú dokonca možno aj staršie..


 

Na návšteve v chorvátskom PakraciVytlačiť
 

Dňa 21. októbra 2017 sa v partnerskom meste Pakrac v Chorvátsku konal 9. ročník veľtrhu „SLAVONSKI BANOVAC“.

Toto podujatie má obrovský význam pre rozvoj cestovného ruchu a domáceho i medzinárodného turizmu, o čom svedčí i účasť konzulky Lindy Karašovej z konzulárneho úseku Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Chorvátsku. Počas celého dňa varili kotlíkové špeciality aj domáci v počte 53 družstiev napr. živnostníci v oblasti služieb, poľnohospodárstva, kaderníčky, autoopravári a pod. V 20 stánkoch sa predávali regionálne produkty - ovocie, zelenina, šťavy, džemy, údené šunky, koláče so sezónnym ovocím, kvety, záhradnícke potreby, výrobky z dreva, košíky. Prezentovali sa tiež napríklad kvetinárstva, k tomu vyhrávala regionálna kapela a vystupovali súbory rôzneho žánru. Celé námestie hýrilo farbami aj kvôli nádhernej jesennej výzdobe.

Podujatia sa na pozvanie zúčastnilo takmer 30 novinárov a 3 celoštátne televízie, čím veľtrh dosiahol nadregionálny rozmer.

Mesto Revúca spolu s obcou Jasenová a ďalšími obcami regiónu Dolná Orava prijali pozvanie primátorky mesta Pakrac Anamarije Blažević na tento veľtrh.

V spoločnom stánku sa prezentovali tieto historicky prepojené mestá a obce prostredníctvom gastro špecialít a širokého spektra propagačných materiálov. Nechýbali rôzne druhy syrov, mäsové výrobky, domáce škvarkové pagáče a štrúdle. Z propagačných materiálov to bol turistický sprievodca o Revúcej, pexesá, záložky, pohľadnice a tiež materiály o zaujímavostiach Oravy. Návštevníci tohto podujatia mohli ochutnať Gemer i Oravu nielen prostredníctvom chuťových pohárikov a obrazových materiálov v slovenskom a anglickom jazyku, ale i vďaka folklórnemu vystúpeniu - spevu a hre na heligónke v podaní starostov z Oravy. Záujem zo strany Pakračanov bol veľmi intenzívny, o čom svedčí i fakt, že dobroty a materiály zo stánku mizli ako huby po daždi.

Toto pozvanie malo pre všetkých ešte jeden veľký význam, nakoľko v tomto roku uplynulo už 11 rokov od podpísania Zmluvy o spolupráci s mestami, kde sa narodil, žil, pracoval a tvoril slovenský spisovateľ Martin Kukučín. Sú to slovenské mestá Revúca, Jasenová, Kláštor pod Znievom a chorvátsky Lipik, Pakrac a Selca.

Zúčastnené strany skonštatovali prínos historického prepojenia miest a vyjadrili presvedčenie o význame vzájomných vzťahov vo všetkých oblastiach aj v súčasnosti. Bolo nám cťou reprezentovať naše mesto i Slovensko u priateľov v Chorvátsku.

Text: Oddelenie regionálneho rozvoja MsÚ Revúca

Foto: ORR MsÚ Revúca, MsL Revúca

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG7.JPG8.JPG9.JPG10.JPG11.JPG12.JPG13.JPG14.JPG


 
 

dnes je: 16.7.2019

meniny má: Drahomír

podrobný kalendár

webygroup
TitulkaMestoObčan/PodnikateľTuristické informačné centrumEnglish
ÚvodÚvodná stránka