Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Litovel

Revúca s mestom Litovel má už viac ako 35 rokov veľmi úzke družobné styky. Prvé návštevy predstaviteľov našich miest sa uskutočnili v roku 1967. Po týchto nasledovali návštevy predstaviteľov škôl, mestských podnikov, organizácií, spolkov, ako poľovníkov, včelárov, rybárov, záhradkárov, požiarnikov, pracovníkov z oblasti kultúry i športu. Tieto návštevy Revúčanov v Litovli a Litovelčanov v Revúcej prerástli v tradíciu a k družbe miest sa pridávajú i priateľstvá osobné.

Erb Litovel          

 
 

litovel

 

  • Litovel, kráľovské mesto ležiace v peknom prírodnom prostredí úrodnej Hanej v blízkosti mesta Olomouc. Mesto sa rozkladá na ramenách rieky Moravy, a preto ho nazývajú aj "Hanácke Benátky".
  • Erb mesta, ktorý v súčasnosti tvoria dve strieborné ryby (kapor a šťuka), hovorí o tom, že toto kráľovské mesto vyrástlo z rybárskej osady v 13. storočí.
  • Jeho história je bohatá. Spája sa s kolonizáciou, kláštorom Hradisko a vládou Přemyslovcov... Historický kolorit mestu dodávali: typické štvorcové námestie, hradby so strážnymi vežami a bránami.
  • Počas vyše 700-ročnej histórie bolo mesto Litovel svedectvom mnohých hospodárskych, spoločenských a politických premien. Tieto zanechali stopy na živote ľudí, ale i na stavebných pamiatkach či písomných dokumentoch. Bolo a stále je poľnohospodárskopriemyselným a regionálnym centrom.
  • 100 ročnú tradíciu v Litovli má stredné školstvo. V roku 1901 tu vznikla nižšia obecná reálna škola s vyučovacím jazykom českým, predchodca dnešného Gymnázia Jana Opletala.
  • Dnes Litovel spolu s pridruženými obcami má viac ako 10 000 obyvateľov (7 000 Litovel). Má množstvo historických a kultúrnych pamiatok.
  • Mesto je tiež známe svojím pivovarom, cukrovarom, konzervárňou, priemyselnými podnikmi PAPCEL TESLA, Cestovináreň i dalšími novými podnikateľskými subjektami.
  • Mesto podporuje rozvoj školstva, kultúry, športu, občiansku vybavenosť. Výhľadovo sa má stať sídlom tzv. "malého okresu".

Web: www.litovel.eu


 

Tradiční městský plesVytlačiť
 

V pátek 20. ledna se v Litovli konal tradiční městský ples. Letos byl však něčím zvláštní. Při příležitosti 50. výročí družby Litovle s Revúcou ples navštívili hosté ze Slovenska.  

Po úvodní polonéze deváťáků ze Základní školy Vítězná a vystoupení roztleskávaček Golden Bees se tak na pódiu setkal starosta Litovle Zdeněk Potužák a další zástupci našeho města včetně krojovaných Hanáků s revúckou primátorkou Evou Cireňovou s jejím krojovaným doprovodem. Starosta Litovle připomněl milníky v padesátileté historii vzájemné spolupráce a primátorka Revúce vyjádřila naději, že spolupráce bude pokračovat a rozvíjet se i v dalších desetiletích. Starostovi pak předala několik darů. Jednak ze dřeva vyřezanou sošku anděla strážného, který má bdít nad našimi dobrými vztahy, jednak ukázku slovenské gastronomie v podobě slivovice, bryndzy a klobás. Všichni si nato připili litovelským pivem a starosta s primátorkou zahájili ples prvním tancem. Ve slovenském duchu se neslo i pokračování večera. Pro hosty byly připravené halušky a další pochutiny. Vedle oficiálních představitelů přijel ze Slovenska i folklorní soubor Šumiačan, který hostům zvučnými hlasy zazpíval národní písně a přidal i něco tance.

Městský ples byl první z akcí na půdě Litovle, které budou letos připomínat 50 let družby našich měst a na kterých vždy uvítáme zástupce organizací a představitele různých oblastí činnosti z Revúce.

Zdroj: http://www.litovel.eu/cs/mesto/litovel-v-mediich/padesat-let-druzby-litovle-s-revucou/tradicni-mestsky-ples.html

Tradiční městský ples


 
 


TitulkaMestoObčan/PodnikateľTuristické informačné centrumEnglish
Úvodná stránka