Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Mesto Kazincbarcika

Mesto Kazincbarcika má svoju históriu. Vzniklo na rieke Sajo (Slaná) spojením troch častí Barcika, Sajókazinci, es Berente. Má vyše 37 000 obyvateľov. Je to mesto mladých, kvetov, parkov, sôch a chemického priemyslu.

  Erb KazincbarcikaKazincbarcika

Od Revúcej je vzdialené asi 80 km. Po útlme uhoľných a rudných baní na okolí boli vybudované moderné chemické závody Borsod Chem RT, ktoré sú známe výrobou umelých hnojív a rôznych výrobkov z umelej hmoty. Väčšinu výrobkov vyvážajú do zahraničia.

Kazincbarcika svoj najväčší rozvoj zaznamenala práve spomínanou výstavbou v rokoch 1954 - 1973. Svojím podnikateľským zázemím, kultúrnym, spoločenským, športovým životom a vytváranými podmienkami pre jeho rast je vzorom aj pre iné maďarské mestá. V oblasti kultúry je činnosť sústredená do Domu kultúry a Domu detí, v ktorých pracujú amatérske záujmové krúžky.

Každoročne opakujúcimi sa podujatiami mesta sú: Kazincbarcické leto - folklórny festival, medzinárodné divadelné festivaly, ako aj festival komornej hudby.

Voľný čas obyvatelia i návštevníci mesta trávia v oddychových parkoch, hyriacich množstvom kvetov rôznych farieb a tvarov. Parky dopĺňa asi 50 sôch. Odtiaľ mesto dostalo aj názov - mesto parkov, kvetov a sôch.

Veľmi dobré podmienky mesto vytvára aj pre rozvoj športu. Zo športovísk tu okrem otvorených kúpalísk v parku nájdeme krytú plaváreň, tenisové ihriská, klzisko, športovú halu a telocvične. Šport má výnimočné postavenie aj v rozpočte mesta.

Mesto má svoje noviny - týždenník a 1 x ročne vydáva historický časopis. O každodenných udalostiach sa obyvatelia dozvedia z mestského televízneho okruhu a súkromného rádia TOP 24.

Návšteva predstaviteľov z Kazincbarciky 21.6.2000 v Revúcej a nášho mesta v Kazincbarcike v auguste 2000 mala za cieľ nadviazať nové kontakty medzi mestami, nabrať skúsenosti v oblasti pohraničnej spolupráce a realizovať ich v praxi. Táto realizácia začala po podpísaní dohody o spolupráci medzi samosprávami miest. Už prvá návšteva predstaviteľov nášho mesta v Kazincbarcike ukázala, že medzi našimi mestami a samosprávami je mnoho spoločného. Dohoda o spolupráci by mala výrazne prispieť k vzájomnému spoznaniu sa, k nadviazaniu spolupráce v širokom spektre záujmov obidvoch miest i v rozvoji cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskom a Maďarskom. Dohoda bola podpísaná v Kazincbarcike v júli 2001 a v Revúcej v októbri 2001.

Do rámca spolupráce miest Revúca - Kazincbarcika zapadlo aj stretnutie predstaviteľov Euroregiónu Rimava - Slaná v Revúcej v máji 2001. Účastníci tohto stretnutia, medzi nimi i predstavitelia miest Kazincbarcika a Revúca, vyjadrili presvedčenie, že spolupráca susediacich regiónov Slovenskej republiky a Maďarskej republiky, ktoré spája bohatá história rieky Rimava - Slaná bude, mať aj bohatú súčasnosť, ktorá sa prejaví v činnosti Euroregiónu aj v spolupráci jednotlivých miest a samospráv.

Web: www.kazincbarcika.hu


 

Družobná návšteva v Kazincbarcike Vytlačiť
 

V rámci družby s klubom dôchodcov v Kazincbarcike dňa 19.8.2016 sme sa zúčastnili zájazdu do Kazincbarciky. Ráno sme sa zobudili do upršaného rána a mnohí z nás s obavami pozerali na úspešnosť zájazdu. V Maďarsku nás, ale vítalo slniečko, ktoré nás neupustilo v priebehu celého dňa. Naši hostitelia nás čakali v kaštieli v Edeléni.

Po srdečnom uvítaní nás čakala prehliadka kaštieľa. V úvode prehliadky sme mali možnosť pozrieť film z histórie kaštieľa v 3D. Film sa zaoberal históriou kaštieľa spojenou maľbou fresky jednotlivých miestností. Následne sme absolvovali prehliadku jednotlivých miestností. Výklad sprievodcu bol v maďarčine, preklad zabezpečoval náš člen výboru p. Szöke. Kaštieľ bol postavený v rokoch 1716-1730. Zlatý vek prežíval kaštieľ v rokoch 1730 -1820. Od roku 1820 do roku 1831 bol kaštieľ vo vlastníctve štátu. Od roku 1831 do roku 1928 bol kaštieľ vo vlastníctve Coburgovcov. Od roku 1945 kaštieľ je vo vlastníctve štátu. Kaštieľ bol v tomto období značne devastovaný, o čom sa môžete presvedčiť aj na niektorých fotkách v našom fotoalbume. Štát využíval kaštieľ na rôzne veľmi nevhodné účely. Nábytok z kaštieľa bo rozkradnutý. Zachovala sa jediná keramická pec, do ktorej sa prikladalo zozadu. Zničené omietky a fresky boli obnovené a mali sme možnosť ich obdivovať v pôvodnej kráse. Žiaľ nábytok v miestnostiach chýbal. Po prehliadke miestností kaštieľa sme mali možnosť obdivovať park okolo kaštieľa a areál ostrova kaštieľa.

Následne z Edelénu sme sa autobusom presunuli do Kazinbarciky, kde naši hostitelia pre nás pripravili výdatný obed v reštaurácii s občerstvením. Po obede sme sa presunuli na hlavné námestie. Naši hostitelia nám v parku pripravili posedenie s občerstvením, kde sme v družnej debate strávili príjemné chvíle. Mali sme k dispozícii stánky s občerstvením ako aj stánky s ľudovými remeslami, kde sme mali možnosť nákupu podľa vlastného výberu.

Pre účastníkov zájazdu bol k dispozícii voľný program, v rámci ktorého mali možnosť absolvovať prehliadku mesta prípadne nákupy v obchodoch. O 17,00 sa začali kultúrne vystúpenia. S našimi hostiteľmi sme sa rozlúčili po 18-tej hodine a pozvali sme ich na návštevu. Účastníci zájazdu vyjadrili maximálnu spokojnosť s priebehom zájazdu.

Text a foto: http://www.seniori-revuca.estranky.sk

Družobná návšteva v Kazincbarcike

Družobná návšteva v Kazincbarcike

Družobná návšteva v Kazincbarcike

Družobná návšteva v Kazincbarcike

Družobná návšteva v Kazincbarcike

Družobná návšteva v Kazincbarcike

Družobná návšteva v Kazincbarcike

Družobná návšteva v Kazincbarcike


 
 


TitulkaMestoObčan/PodnikateľTuristické informačné centrumEnglish
Úvodná stránka