Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Mesto Kazincbarcika

Mesto Kazincbarcika má svoju históriu. Vzniklo na rieke Sajo (Slaná) spojením troch častí Barcika, Sajókazinci, es Berente. Má vyše 37 000 obyvateľov. Je to mesto mladých, kvetov, parkov, sôch a chemického priemyslu.

  Erb KazincbarcikaKazincbarcika

Od Revúcej je vzdialené asi 80 km. Po útlme uhoľných a rudných baní na okolí boli vybudované moderné chemické závody Borsod Chem RT, ktoré sú známe výrobou umelých hnojív a rôznych výrobkov z umelej hmoty. Väčšinu výrobkov vyvážajú do zahraničia.

Kazincbarcika svoj najväčší rozvoj zaznamenala práve spomínanou výstavbou v rokoch 1954 - 1973. Svojím podnikateľským zázemím, kultúrnym, spoločenským, športovým životom a vytváranými podmienkami pre jeho rast je vzorom aj pre iné maďarské mestá. V oblasti kultúry je činnosť sústredená do Domu kultúry a Domu detí, v ktorých pracujú amatérske záujmové krúžky.

Každoročne opakujúcimi sa podujatiami mesta sú: Kazincbarcické leto - folklórny festival, medzinárodné divadelné festivaly, ako aj festival komornej hudby.

Voľný čas obyvatelia i návštevníci mesta trávia v oddychových parkoch, hyriacich množstvom kvetov rôznych farieb a tvarov. Parky dopĺňa asi 50 sôch. Odtiaľ mesto dostalo aj názov - mesto parkov, kvetov a sôch.

Veľmi dobré podmienky mesto vytvára aj pre rozvoj športu. Zo športovísk tu okrem otvorených kúpalísk v parku nájdeme krytú plaváreň, tenisové ihriská, klzisko, športovú halu a telocvične. Šport má výnimočné postavenie aj v rozpočte mesta.

Mesto má svoje noviny - týždenník a 1 x ročne vydáva historický časopis. O každodenných udalostiach sa obyvatelia dozvedia z mestského televízneho okruhu a súkromného rádia TOP 24.

Návšteva predstaviteľov z Kazincbarciky 21.6.2000 v Revúcej a nášho mesta v Kazincbarcike v auguste 2000 mala za cieľ nadviazať nové kontakty medzi mestami, nabrať skúsenosti v oblasti pohraničnej spolupráce a realizovať ich v praxi. Táto realizácia začala po podpísaní dohody o spolupráci medzi samosprávami miest. Už prvá návšteva predstaviteľov nášho mesta v Kazincbarcike ukázala, že medzi našimi mestami a samosprávami je mnoho spoločného. Dohoda o spolupráci by mala výrazne prispieť k vzájomnému spoznaniu sa, k nadviazaniu spolupráce v širokom spektre záujmov obidvoch miest i v rozvoji cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskom a Maďarskom. Dohoda bola podpísaná v Kazincbarcike v júli 2001 a v Revúcej v októbri 2001.

Do rámca spolupráce miest Revúca - Kazincbarcika zapadlo aj stretnutie predstaviteľov Euroregiónu Rimava - Slaná v Revúcej v máji 2001. Účastníci tohto stretnutia, medzi nimi i predstavitelia miest Kazincbarcika a Revúca, vyjadrili presvedčenie, že spolupráca susediacich regiónov Slovenskej republiky a Maďarskej republiky, ktoré spája bohatá história rieky Rimava - Slaná bude, mať aj bohatú súčasnosť, ktorá sa prejaví v činnosti Euroregiónu aj v spolupráci jednotlivých miest a samospráv.

Web: www.kazincbarcika.hu


 

Dňa 12.9.2017 nás navštívili naši priatelia z KazinbarcikyVytlačiť
 

V rámci družobných stykov dňa 12.9.2017 nás navštívili naši priatelia z Kazinbarciky. Privítali sme ich pred Ochtinskou aragonitovou jaskyňou. Pred vstupom do jaskyne naši priatelia mali možnosť sa pokochať krásnou prírodou napriek nepriazni počasia. Po návšteve Ochtinskej aragonitovej jaskyni sa presunuli naši priatelia do Hotela Hrádok, kde sme pre nich pripravili občerstvenie. Po občerstvení v rámci relaxu naši hostia mali možnosť si prezrieť krásne okolie. Obed pre našich hostí sme pripravili v reštaurácii "Fliper", kde sa k nám pripojila aj pani primátorka MVDr Eva Cireňová. Za obedom si naši hostia prezreli okolie vodnej nádrže. Po obede sa naši hostia presunuli na Prednú Horu, kde si prezreli Coburgovský kaštieľ, múzeum a poľovnícky zámoček. Obhliadku Prednej hory narušil dážď. Z Prednej Hory sa naši hostia presunuli do Revúcej, kde v reštaurácii "Balaton" sme pre nich pripravili večeru a posedenie pri harmonike.

Autor : Ing Fabian

Foto : facebook – idovár nyugdíjas és kulturális klub

Ďakovný email vedúcej klubu : Anna Pelle

Unavený, ale s úžasnými zážitkami sme sa vrátili domov v ten utorkový deň. V mene všetkých cestujúcich členov klubu a s nami cestujúcich priateľov touto cestou ďakujem za láskavosť, pekný program a pohostenie.Ďakujeme za láskavosť pani primátorke. Viac ako 300 fotiek sme dali na facebookovú stránku "Idovár". Keď viete pozrite si ich. Dúfam, že v budúcom roku znova sa stretneme v obidvoch mestách resp. na okolí. Do budúceho obdobia želám príjemné prežitie voľných chvíľ, dobré zdravie v mene nás všetkých. Oľga uzdrav sa čo najskôr !!!

Srdečne všetkých Vás pozdravujem. Pelle Anna.

Ohlasy na facebooku:

Boli sme na návšteve u našich Slovenských priateľov - na jednom fantastickom výlete

Ráno 12.9.2017 o 7 hodine sme všetci boli prítomní na mieste odchodu, netušiac ani koľko zážitkov nás čaká v tento smutný zamračený deň. Návšteva Ochtinskej aragonitovej jaskyni, v Jelšave Hotel hrádok s okolím, Coburgovský kaštiel na Prednej Hore a potom večera v Revúcej a samozrejme naši priatelia a hostitelia a už nepostrádateľná harmonika. Nezabudnuteľné.

Ďakujem pekne za možnosť, že sme mohli byť s Vami. Na prekrásnych miestach sme boli, s milými ľuďmi sme sa stretli, dobrá nálada bola až do konca. Organizácia bola skvelá, ďakujeme pani primátorke za milé slová a za prekrásnu knihu, ktorú nám darovala.

Fantasticky dobré fotografie, prekrásne okolie, veselá spoločnosť, veľmi dobre som sa cítila, ďakujem za organizáciu

Dňa 12.9.2017 nás navštívili naši priatelia z Kazinbarciky

Dňa 12.9.2017 nás navštívili naši priatelia z Kazinbarciky

Dňa 12.9.2017 nás navštívili naši priatelia z Kazinbarciky

Dňa 12.9.2017 nás navštívili naši priatelia z Kazinbarciky

Dňa 12.9.2017 nás navštívili naši priatelia z Kazinbarciky

Dňa 12.9.2017 nás navštívili naši priatelia z Kazinbarciky

Dňa 12.9.2017 nás navštívili naši priatelia z Kazinbarciky

Dňa 12.9.2017 nás navštívili naši priatelia z Kazinbarciky


 
 


TitulkaMestoObčan/PodnikateľTuristické informačné centrumEnglish
Úvodná stránka