Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná
Revúca Turisticko informačné centrumHľadať

Muránska 18, 050 01 Revúca 058/28 515 58 tic@revuca.sk

 
 

Mesto Kazincbarcika

Mesto Kazincbarcika má svoju históriu. Vzniklo na rieke Sajo (Slaná) spojením troch častí Barcika, Sajókazinci, es Berente. Má vyše 37 000 obyvateľov. Je to mesto mladých, kvetov, parkov, sôch a chemického priemyslu.

  Erb KazincbarcikaKazincbarcika

Od Revúcej je vzdialené asi 80 km. Po útlme uhoľných a rudných baní na okolí boli vybudované moderné chemické závody Borsod Chem RT, ktoré sú známe výrobou umelých hnojív a rôznych výrobkov z umelej hmoty. Väčšinu výrobkov vyvážajú do zahraničia.

Kazincbarcika svoj najväčší rozvoj zaznamenala práve spomínanou výstavbou v rokoch 1954 - 1973. Svojím podnikateľským zázemím, kultúrnym, spoločenským, športovým životom a vytváranými podmienkami pre jeho rast je vzorom aj pre iné maďarské mestá. V oblasti kultúry je činnosť sústredená do Domu kultúry a Domu detí, v ktorých pracujú amatérske záujmové krúžky.

Každoročne opakujúcimi sa podujatiami mesta sú: Kazincbarcické leto - folklórny festival, medzinárodné divadelné festivaly, ako aj festival komornej hudby.

Voľný čas obyvatelia i návštevníci mesta trávia v oddychových parkoch, hyriacich množstvom kvetov rôznych farieb a tvarov. Parky dopĺňa asi 50 sôch. Odtiaľ mesto dostalo aj názov - mesto parkov, kvetov a sôch.

Veľmi dobré podmienky mesto vytvára aj pre rozvoj športu. Zo športovísk tu okrem otvorených kúpalísk v parku nájdeme krytú plaváreň, tenisové ihriská, klzisko, športovú halu a telocvične. Šport má výnimočné postavenie aj v rozpočte mesta.

Mesto má svoje noviny - týždenník a 1 x ročne vydáva historický časopis. O každodenných udalostiach sa obyvatelia dozvedia z mestského televízneho okruhu a súkromného rádia TOP 24.

Návšteva predstaviteľov z Kazincbarciky 21.6.2000 v Revúcej a nášho mesta v Kazincbarcike v auguste 2000 mala za cieľ nadviazať nové kontakty medzi mestami, nabrať skúsenosti v oblasti pohraničnej spolupráce a realizovať ich v praxi. Táto realizácia začala po podpísaní dohody o spolupráci medzi samosprávami miest. Už prvá návšteva predstaviteľov nášho mesta v Kazincbarcike ukázala, že medzi našimi mestami a samosprávami je mnoho spoločného. Dohoda o spolupráci by mala výrazne prispieť k vzájomnému spoznaniu sa, k nadviazaniu spolupráce v širokom spektre záujmov obidvoch miest i v rozvoji cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskom a Maďarskom. Dohoda bola podpísaná v Kazincbarcike v júli 2001 a v Revúcej v októbri 2001.

Do rámca spolupráce miest Revúca - Kazincbarcika zapadlo aj stretnutie predstaviteľov Euroregiónu Rimava - Slaná v Revúcej v máji 2001. Účastníci tohto stretnutia, medzi nimi i predstavitelia miest Kazincbarcika a Revúca, vyjadrili presvedčenie, že spolupráca susediacich regiónov Slovenskej republiky a Maďarskej republiky, ktoré spája bohatá história rieky Rimava - Slaná bude, mať aj bohatú súčasnosť, ktorá sa prejaví v činnosti Euroregiónu aj v spolupráci jednotlivých miest a samospráv.

Web: www.kazincbarcika.hu


 

Družba-Kazincbarcika

Dňa 12.9.2017 nás navštívili naši priatelia z Kazinbarciky

Dňa 12.9.2017 nás navštívili naši priatelia z Kazinbarciky

V rámci družobných stykov dňa 12.9.2017 nás navštívili naši priatelia z Kazinbarciky. Privítali sme ich pred Ochtinskou aragonitovou jaskyňou. Pred vstupom do jaskyne naši priatelia mali možnosť sa po ...viac...

Zverejnené 21.9.2017


 

Družobná návšteva v Kazincbarcike

Družobná návšteva v Kazincbarcike

V rámci družby s klubom dôchodcov v Kazincbarcike dňa 19.8.2016 sme sa zúčastnili zájazdu do Kazincbarciky. Ráno sme sa zobudili do upršaného rána a mnohí z nás s obavami pozerali na úspešnosť zájazdu ...viac...

Zverejnené 21.9.2017


 

SENIORI V MAĎARSKU

SENIORI V MAĎARSKU

Dňa 21.augusta sa v dopoludňajších hodinách stretlo 45 členov základnej organizácie Jednoty dôchodcov na Slovensku z Revúcej v Kazincbarcike v Dome Mezey, v Umeleckej kaviarni s družobnou organizáciu ...viac...

Zverejnené 21.9.2017


 

Utužovanie dobrých vzťahov

Utužovanie dobrých vzťahov

30. apríla 2015 mesto Revúca privítalo delegáciu z partnerského mesta Kazincbarcika. Na návštevu k nám zavítalo štyridsaťsedem seniorov z miestneho klubu dôchodcov. Cieľom ich návštevy, okrem spoznáva ...viac...

Zverejnené 21.9.2017


 

Návšteva v partnerskom meste

Návšteva v partnerskom meste

Dňa 20. augusta 2014 prijala pani primátorka MVDr. Eva Cireňová pozvanie do partnerského mesta Kazincbarcika v Maďarsku v rámci osláv 60. výročia založenia tohto mesta. Spolu s trojčlennou oficiálnou ...viac...

Zverejnené 21.9.2017


 

dnes je: 15.9.2019

meniny má: Jolana

podrobný kalendár

webygroup
TitulkaMestoObčan/PodnikateľTuristické informačné centrumEnglish
ÚvodÚvodná stránka