Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná
Revúca Turisticko informačné centrumHľadať

Muránska 18, 050 01 Revúca 058/28 515 58 tic@revuca.sk

 
 

Hrad Muráň

hrad muráňMuránsky hrad, postavený ako kráľovský strážny hrad v 13. storočí na brale Cigánka vo výške 935 m, je jedným z najvyššie položených hradov na Slovensku. Názov brala je odvodený od cigánky - milej hradného kapitána, ktorý sa jej za neveru odplatil tým, že ju zhodil zo strmého brala do priepasti. V tridsiatych rokoch 15. storočia sa počas pôsobenia Jana Jiskru z Brandýsa v Gemeri význam hradu ako centra Jiskrových vojsk zvýšil. V roku 1461 ho dobyl Štefan Zápoľský a hrad sa stal sídlom panstva. V 1. pol. 16. storočia sa hrad dostal do rúk lúpežného rytiera Mateja Bašu, ktorého popravili v roku 1549.

V 17. storočí spravovali muránsky hrad Széchyovci a Wesselényiovci. Najväčší rozmach zaznamenal počas života Márie Széchyovej, kvôli jej kráse označovanej ako Muránska venuša. Mária bola vnučkou grófa Tomáša Széchyho, župana gemerskej stolice, ktorý hrad kúpil za 100-tisíc zlatých v roku 1609. Mária bola postupne vydatá za Štefana Bethlena, Štefana Kuna a Františka Wesselényiho. František Wesselényi sa neskôr stal uhorským palatínom a Mária druhou dámou krajiny. Hrad bol v tom čase prepychovo prestavaný a medzi jeho múrmi prebiehal čulý spoločenský život uhorskej šľachty. V roku 1666, po odhalení Wesselényiho sprisahania proti kráľovi Leopoldovi I., hrad bránila aj krásna a smelá Mária, no nedokázala zabrániť jeho obsadeniu. V roku 1702 hrad vyhorel a po požiari ho obnovili iba čiastočne. V roku 1720 predala kráľovská komora hrad Štefanovi Kohárymu, poslednému z rodu Koháryovcov. Jeho jediná dcéra sa vydala za Ferdinanda Coburga, a tak sa hrad dostal do rúk Coburgovcov, posledných hradných pánov. V 18. storočí hrad dvakrát vyhorel a koncom 18. storočia už nebol obývaný.

Dnes je hrad Muráň zrúcaninou so zachovaným areálom a vstupnou vežou. Hradný komplex zaberá územie s rozmermi 360 a 96 m. Zachovali sa základy gotického paláca, fragmenty obvodového muriva a niektorých vedľajších stavieb, najzachovalejšou je však vstupná brána s vežou. K hradu vedie náučný chodník.

Ďalšie informácie: www.muranskaplanina.sk                     

 

Poľovnícky zámoček

poľovnícky zámoček na Prednej HoreReprezentatívny poľovnícky zámoček, ktorý bulharský cár Ferdinand Coburg (1861-1948) kúpil na poľovníckej výstave začiatkom 20. storočia vo Viedni. Stavbu tohto zámku situoval do oblasti na Prednej Hore, ktorú mal veľmi rád a navštevoval ju aj ako bulharský cár. Bolo to miesto jeho oddychu a najväčších životných záľub - poľovníctva a botaniky. Začiatkom 20. storočia tu začal stavať aj svoje zimné sídlo (súčasná budova OLÚP, n. o. ), ktoré ale už nestihol dokončiť.

Návštevníkov expozície čaká pútavá prednáška o živote a histórii rodu Ferdinanda Coburga, spojená s prehliadkou 7 miestností (malá chodbička, hala, spálňa, poľovnícky salón, pracovňa, prírodovedná miestnosť a kuchyňa), ukončená premietaním dokumentárneho filmu „Panovník prírodovedec“.

 

Expozícia je určená všetkým pacientom OLÚP, n. o. Predná Hora, ich rodinným príslušníkom, návštevníkom socioterapeutických klubov (A,G,N-kluby), školám aj širokej verejnosti.

Spôsob realizácie prehliadky:
Počas pracovného týždňa len na základe objednávky, dohody
Maximálny počet osôb na 1 vstup je 10 osôb

Kontakt :

Bc. Lucia Oravec Koreňová, referent marketingu a vzdelávania
tel.: +421 58 486 61 45 
mail : lucia.oraveckorenova@olup-prednahora.sk

net:    www.olup-prednahora.sk

 

Kaštieľ Betliar

Kaštieľ BetliarKaštieľ Betliar je jeden z najkrajších slovenských kaštieľov a nachádza sa v obci Betliar v regióne Gemer. Tento dvojposchodový kaštieľ obklopený nádherným anglickým parkom dal postaviť na začiatku 18. storočia Štefan Andrássy a celá jeho história je spojená s týmto rodom. Zariadenie kaštieľa je pôvodné a jeho najväčšou cennosťou je ústredná knižnica uchovávajúca vyše 20.000 (podľa niektorých informácií dokonca 30.000) zväzkov - najmä teologických, historických, geografických a filozofických diel z 15. až 19. storočia, napísaných v 15 rôznych jazykoch. Okrem vzácnej knižnice je v kaštieli vzácna zbierka obrazov a múzeum historickej bytovej kultúry.

autor: Vlado Eliáš

Samostatnou kapitolou kaštieľa je jeho park, ktorý je zapísaný v zozname svetových historických záhrad a je to aj najväčší udržiavaný park na Slovensku. Vznikol na ploche 70 ha a po celom obvode obklopuje kaštieľ. V parku sa nachádzajú aklimatizované exotické dreviny a kríky, slobodomurársky pavilón, romantický zámok pri rybníku, umelá jaskyňa a vodopád, záhradný letohrádok, fontány a sochy.

Kaštieľ Betliar - pokladňa 
tel.: +421 58 798 31 97 
mobil: +421 918 728 400

net: https://www.snm.sk/?muzeum-betliar-uvodna-stranka    

 

Hrad Krásna Hôrka

Stredoveký hrad Krásna Hôrka, NKP, patrí medzi najzachovalejšie hrady na Slovensku. Pôvodný gotický hrad z 1. pol. 13. storočia renesančne opevnil šľachtický rod Bebekovcov ako významnú protitureckú pevnosť. V rokoch 1642 - 1945 bol majetkom grófskeho rodu Andrássyovcov. Interiéry hradu Krásna Hôrka sú od roku 1910 zariadené ako rodové múzeum Andrássyovcov s pôvodnými kusmi nábytku a predmetmi z ich bohatých zbierok. Zaujímavý je interiér hradnej kuchyne v dolnom hrade, zbierka zbraní a výzbroje zo 16. a 17. storočia a bývalá zasadacia sien župných kongregácií Gemera v strednom hrade. Z hradného zariadenia sa zachovali aj pece, vzácna je modrá renesančná ornamentálna pec zo Spiša. Veľké bronzové kanóny pred hradnou bránou patria tiež do pôvodného inventáru hradu.

Hrad je v rekonštrukcii - pre verejnosť úplne uzatvorený

Kontakt: Tel.: +421 (0)58 798 31 97

Web:        www.hradkrasnahorka.sk

  

Mauzóleum Andrássyovcov

Mauzóleum AndrássyovcovZa obcou Krásnohorské Podhradie sa nachádza Mauzóleum,ktoré bolo postavené v roku 1904 pre grófa Dionýza Andrássyho a jeho manželku Františku. Tento architektonický skvost je postavený v secesnom slohu, inšpirovanom architektúrou a mozaikami germánskych a ranokresťanských stavieb v talianskej Ravenne.

Mauzóleum v Krásnohorskom Podhradí  - pokladňa
tel.: +421 58 732 20 34

net: https://www.snm.sk/?mauzoleum-grofa-dionyza-a-frantisky-andrassyovcov-uvodna-stranka

 

autor: Vlado Eliáš


 

dnes je: 19.7.2019

meniny má: Dušana

podrobný kalendár

webygroup
TitulkaMestoObčan/PodnikateľTuristické informačné centrumEnglish
ÚvodÚvodná stránka