Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná
Revúca Turisticko informačné centrumHľadať

Muránska 18, 050 01 Revúca 058/28 515 58 tic@revuca.sk

 
 

Erb mesta

Erb Revúcej pripomína slávnu tradíciu železiarstva, ktorá bola viac ako poltisícročie súčasťou jej histórie. V ňom sú na štíte, ktorý má červený podklad, skrížené strieborné hámornícke náčinia. Vpravo kliešte, na konci ich rukovätí previazané remeňom a vľavo kladivo prestrčené cez rukoväte spomínaných klieští.

Najstarší zachovaný erb Revúcej je známy zo zachovanej pečate, odtlačenej pri slovenskom texte z 5. februára 1596 v rukopisnej knihe Protocolon Rimanovianum. Jeho nosičom je sv. Quirin, patrón západnych kolonistov. Martýr, svätec je znázornený ako rytier v ľavej ruke držiaci masívny meč a v pravej ruke štít so spomínaným znamením. V kruhopise pečate je text: S. Qvirnvspatronvsravschenbach. Predpokladá sa, že pečatidlo v tomto období malo viac ako sto rokov. Od roku 1711 revúcke pečatidlo tvorilo nové tipárium. Po stranách sv. Quirina, ktorého postava bola tvarovo menšia ako v predchádzajúcom pečatidle, malo vkomponovaný letopočet 1711. V jeho kruhopise sa nachádzal pozmenený text: S. Quirinvs patronvs ravschenbach.

V roku 1792 Revúčania pečatidlo nahradili novotvarom, v ktorom už nebol sv. Quirin. V spodnej časti oválneho modrého štítu bola nákova a po jej oboch stranách sa nachádzali hámornícke kliešte. V hornej časti štítu boli skrížené banícke kladivá. K jeho vedľajším častiam patrila zlatá korunka a nosiči, ktorými boli dva levy v zlatej farbe. Pečať tvoril kruhopis s latinským textom Sigillum oppidi nagy röcze 1792. Tento erb sa s menšími úpravami používal až do 50-tych rokov 20. storočia. Potom, najmä od 70-tych do polovice 90-tych rokov 20.storočia mal erb rôzne deformované napodobneniny, niektoré z nich boli schválené heraldickou komisiou ministerstva vnútra. O tom svedčí aj výstava vzácnych dokumentov a fotografií Vývoj erbu mesta Revúcej 1596-1996 inštalovaná v Prvom slovenskom gymnáziu, národnej kultúrnej pamiatke. Mesto Revúca sa k pôvodnému stredovekému erbu a k sv. Quirinovi ako k svojmu patrónovi definitívne vrátilo až v roku 1996. Vtedy 20. decembra uznesením č. 229 ho spolu s mestskou pečaťou, mestskou vlajkou, insigniami a štandardou primátora schválilo Mestské zastupiteľstvo. Symboly mesta sú evidované v Heraldickom registri Slovenskej republiky pod signatúrou R-3/97.

Z knihy Dušana Dubovského, Letokruhy mesta Revúca

Erb mestaErb mestaErb mestaErb mesta

Erb mestaErb mesta


 

dnes je: 15.9.2019

meniny má: Jolana

podrobný kalendár

webygroup
TitulkaMestoObčan/PodnikateľTuristické informačné centrumEnglish
ÚvodÚvodná stránka