Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná
Revúca Turisticko informačné centrumHľadať

Muránska 18, 050 01 Revúca 058/28 515 58 tic@revuca.sk

 
 

Cyklomagistrála Slovenský kras

Cyklomagistrála Slovenský kras vás pozýva. Pod týmto názvom sa skrýva nosný pilier výstavby cyklotrás na území Slovenského krasu. Tento 195 kilometrový dlhý okruh obopína celé krasové územie a prechádza takmer každou atraktívnou lokalitou na ňom. Trasa je značená červenou a začína sa v obci Gemerská Hôrka pred ubytovňou Skalná ruža oproti Domu kultúry, kde sa nachádza aj družobný partner nášho SCK Magnezit Cykloklub Slovenský kras.

Jej prvým cieľom je Domica, trochu ďalej sa naskytá pohľad na Kečovské škrapy. Za obcou Plešivec trasa naberá kurz smerom ku jaskyni Gombasek a pokračuje Silickou planinou popri Silickej ľadnici až do Jablonova nad Turňou. Odtiaľ vás sprevádza na krasovú výzdobu Horného vrchu a po opustení Hrhovských rybníkov vám pred zrakom čoraz viac mohutnejú skalné steny Zádielskej tiesňavy. Pohľad dotvárajú vypínajúce sa ruiny hradu Turňa. Nasleduje Hájska dolina, Hačava a po zaslúženom zjazde Blatníckou dolinou ako aj krásnym údolím Čremošnej už na vás čaká majestátny hrad Krásna Hôrka a Mauzóleum.

Po prejazde historickým námestím Rožňavy sa stáva ďalším cieľom kaštieľ Betliar a jeho park. Cestou na najvyšší bod magistrály, čím je Veľký Radzim, vás obklopujú najprv Volovské vrchy a pod štítom Veľkého Radzimu sa naskytá úchvatná panoráma Stolických vrchov a dedinky Rejdová a na druhej strane sa skvie Štítnická dolina lemovaná Revúckou vrchovinou a Plešiveckou planinou. Tu vám už nič nebráni vrhnúť sa do nej a po jej zjazde uzavrieť tento úchvatný okruh plný klenotov fauny a flóry, ale aj historických pamiatok.

Ten najdrahší klenot je naše zdravie a pohyb. Aj po cyklistických chodníčkoch ho môžete ešte viac utužovať. V závere uvádzame dĺžku a prevýšenia uvedených trás:

 

Údolie Čremošnej a Slanej 58 km 180-580 n/m modré (C)
Prielom Muránky 20 km 210-230 n/M zelené (C)
Dobšinská ľadová cesta 17 km 400-940 n/m zelené (C)
Koniarska cyklocesta 32 km 220-750 n/M modré (C)
Domická cyklocesta 18 km 180-350 n/m zelené (C)

 

Po potulkách uvedenými trasami vám, vážení čitatelia, želajú hodne zdaru, chuti, zdravia a prežitia krásnych nezabudnuteľných zážitkov Zuzana Tömölová za SCK Slovenský kras a Dušan Gacko za SCK Magnezit Jelšava. Do prírody cesta k zdraviu.

 


 

dnes je: 19.7.2019

meniny má: Dušana

podrobný kalendár

webygroup
TitulkaMestoObčan/PodnikateľTuristické informačné centrumEnglish
ÚvodÚvodná stránka