Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná
Revúca Turisticko informačné centrumHľadať

Muránska 18, 050 01 Revúca 058/28 515 58 tic@revuca.sk

 
 

Chorvátsko


Zástupcovia šiestich miest, a to z Jasenovej, Kláštora pod Znievom, Revúcej a Chorvátskych obcí Selca, Pakrac, Lipik podpísali v roku 2008 pri príležitosti 145.výročia založenia Prvého slovenského gymnázia v Revúcej  zmluvu o splupráci, za účasti J.E. Tomislava Cara, veľvyslanca Chorvátskej republiky. Tieto mestá sú spojené životom Mateja Bencúra, či inak Martina Kukučína. Na Slovensku sa narodil a poväčšinou i študoval, v Chorvátsku pôsobil ako lekár.

Erb SelcaSelca  je obec na chorvátskom ostrove Brač. Je prístavom pre Sumartin. Z pamiatok nájdete v meste napríklad sochu nemeckého politika H. D. Genscheram ktorý sa zaslúžil o osamostatnenia  Chorvátska, bustu pápeža Jána Pavla II ako i vzácnu sochu Krista od Ivana Meštroviće, ktorá je
umiestnená na miestom kostole. Na neďalekom pahorku Glavica, sa nachádza starodávny kostolík sv. Mikuláša z predrománsej doby (cca. 11.-12. storočie).
V Selci pôsobil Martin Kukučín od roku 1893 ako obecný lekár. Zaľúbil sa tu do miestneho dievčaťa perice Didolićovej, s ktorou sa v roku 1904 oženil. Pred svadbou Kukučín konvertoval z viery evanjelickej na vieru katolícku. Medzi dedinčanmi bol o bľúbený a po čase si otvoril okrem ordinácie aj lekáreň.

Osudy svojich susedov a pacientov opísal v románe Dom v stráni (chorv. Kuća na proplanku), ktorý sa zaraďuje medzi povinné čítanie na slovenských školách.

V roku 1908 sa vysťahoval spolu so skupinou ostatných dedinčanov do Čile (Punta Arenas), ich osudy opísal v románe Mať volá (chorv. Maka zove).

Kukučínovo účinkovanie pripomína pamätná tabuľa na dome, kde žil a pôsobil ako lekár. Dnes je v ňom situovaný obecný úrad. Časť budovy stále slúži ako zubná ordinácia. Je po ňom nazvaná i jedna z ulíc.


Erb LipikLipik
je mesto v západnej Slavónii v Chorvátsku. Mesto je známe termálnymi prameňni s teplotou až 60 °C a výdatnosťou približne 1,5 mil. litrov. Pramene boli prvýkrát zdokumentované v roku 1773, v roku 1872 bol v meste otvorený prvý kúpeľný hotel.

Pramene sú obohatené sodíkom, fluórom a vápnikom a slúžia na liečbu srdcovocievnych chorôb a chorôb pohybového ústrojenstva. Minerálka sa plní aj do fliaš a predáva pod značkou Lipički Studenac. Mesto sa s pôsobením Martina Kukučína spája od roku 1922, kedy sem, po návrate z Čile do Chorvátska,  prišiel aj so svojou chorou manželkou, a to práve kvôli tamojším termálnym prameňom a kúpeľom.


Erb PakracPakrac
je mestom bohatej minulosti a kultúry. Voľakedy tu stála prvá chorvátska raziareň mincí (12. storočie, moneta banalis – banovac), a dodnes sa tu zachoval krásny kostol Nanebovstúpenia Blahoslavenej Panny Márie (kultúrna pamiatka z 18. storočia). Martin Kukučín tu skonal roku 1928. Jeho ostatky boli po čase prevezené na Slovensko a uložené na Národnom cintoríne v Martine.

Na území okresu Pakrac, ale aj v širšom regióne západnej Slavónie ponúka Etnopark Čantalo zážitok z prírody a príležitosť pre návštevníkov, aby sa zoznámili s tradičnými hodnotami tohoto kraja.Okrem početných zariadení pre rekreáciu a krásne prírodné prostredie sa tu nachádza aj etnologická zbierka. Zbierka tvorí trojposchodový drevený dom, kde je vchod zariadený ako stodola, centrálna miestnosť ako obývací priestor s kuchyňou a podkrovie v štýle spálne. Je plný nábytku, poľnohospodárskeho náradia a rôznych prístrojov z prvej polovice 20. storočia, niektoré sú dokonca možno aj staršie..


 

Družba-Chorvátsko

Oslava mesta Pakrac a patróna sv. Jozefa

1 Odhalenie pamätnej tabule venovanej Martinovi Kukučínovi (zľava: Ján Remko – zástupca starostu obce Jasenová, Roman Matejov – primátor mesta Dolný Kubín, Rajmund Bradík – starosta obce Jasenová, Eva Cireňová – primátorka mesta Revúca, Juraj Priputen – veľvyslanec Slovenskej republiky v Chorvátsku, Anamarija Blažević – primátorka mesta Pakrac, Davor Huška – štátny tajomník Ministerstva regionálneho rozvoja a fondov EÚ Chorvátska, Miroslav Ivančić – predseda Mestskej rady mesta Pakrac, Vinko Kasana - primátor mesta Lipik, Marijan Širac – zástupca primátorky mesta Pakrac)

Partnerstvo má za cieľ podporovať spoluprácu medzi mestami a vzájomné porozumenie medzi ich obyvateľmi. Tento trend sa začal rozvíjať po druhej svetovej vojne paralelne s procesom európskej integrácie ...viac...

Zverejnené 23.3.2018
Aktualizované: 26.3.2018


 

Na návšteve v chorvátskom Pakraci

1.JPG

Dňa 21. októbra 2017 sa v partnerskom meste Pakrac v Chorvátsku konal 9. ročník veľtrhu „SLAVONSKI BANOVAC“.
Toto podujatie má obrovský význam pre rozvoj cestovného ruchu a domáceho i medzináro ...viac...

Zverejnené 26.10.2017


 

DEŇ EURÓPY v Záhrebe

DEŇ EURÓPY v Záhrebe


List v pdf (451 kB)


viac...

Zverejnené 26.10.2017


 

Prezentácia Revúcej v Chorvátsku

Prezentácia  Revúcej v Chorvátsku

Mesto Revúca podpísalo v roku 2007 zmluvu o spolupráci s mestami kde sa narodil, žil, pracoval, tvoril a zomrel slovenský spisovateľ Martin Kukučín. Sú to mestá Jasenová, Kláštor pod Znievom, v Chorvá ...viac...

Zverejnené 26.10.2017


 

dnes je: 15.9.2019

meniny má: Jolana

podrobný kalendár

webygroup
TitulkaMestoObčan/PodnikateľTuristické informačné centrumEnglish
ÚvodÚvodná stránka