Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Litovel

Revúca s mestom Litovel má už viac ako 35 rokov veľmi úzke družobné styky. Prvé návštevy predstaviteľov našich miest sa uskutočnili v roku 1967. Po týchto nasledovali návštevy predstaviteľov škôl, mestských podnikov, organizácií, spolkov, ako poľovníkov, včelárov, rybárov, záhradkárov, požiarnikov, pracovníkov z oblasti kultúry i športu. Tieto návštevy Revúčanov v Litovli a Litovelčanov v Revúcej prerástli v tradíciu a k družbe miest sa pridávajú i priateľstvá osobné.

Erb Litovellitovel
    
 

 

  • Litovel, kráľovské mesto ležiace v peknom prírodnom prostredí úrodnej Hanej v blízkosti mesta Olomouc. Mesto sa rozkladá na ramenách rieky Moravy, a preto ho nazývajú aj "Hanácke Benátky".
  • Erb mesta, ktorý v súčasnosti tvoria dve strieborné ryby (kapor a šťuka), hovorí o tom, že toto kráľovské mesto vyrástlo z rybárskej osady v 13. storočí.
  • Jeho história je bohatá. Spája sa s kolonizáciou, kláštorom Hradisko a vládou Přemyslovcov... Historický kolorit mestu dodávali: typické štvorcové námestie, hradby so strážnymi vežami a bránami.
  • Počas vyše 700-ročnej histórie bolo mesto Litovel svedectvom mnohých hospodárskych, spoločenských a politických premien. Tieto zanechali stopy na živote ľudí, ale i na stavebných pamiatkach či písomných dokumentoch. Bolo a stále je poľnohospodárskopriemyselným a regionálnym centrom.
  • 100 ročnú tradíciu v Litovli má stredné školstvo. V roku 1901 tu vznikla nižšia obecná reálna škola s vyučovacím jazykom českým, predchodca dnešného Gymnázia Jana Opletala.
  • Dnes Litovel spolu s pridruženými obcami má viac ako 10 000 obyvateľov (7 000 Litovel). Má množstvo historických a kultúrnych pamiatok.
  • Mesto je tiež známe svojím pivovarom, cukrovarom, konzervárňou, priemyselnými podnikmi PAPCEL TESLA, Cestovináreň i dalšími novými podnikateľskými subjektami.
  • Mesto podporuje rozvoj školstva, kultúry, športu, občiansku vybavenosť. Výhľadovo sa má stať sídlom tzv. "malého okresu".

Web: www.litovel.eu


 

Družba-Litovel

Litovel jako hanácké město

Litovel jako hanácké město

Haná je široká oblast zasahující velkou část střední Moravy od Litovle a Olomouce na severu až po Kroměříž a Vyškov na jihu.
Co se o Hané ví jistě – je to kraj rovinatý a úrodný. Hanácká černoz ...viac...

Zverejnené 23.2.2017


 

Chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví

meandrující Morava

Odlesňování původní krajiny a její přeměna na krajinu zemědělskou probíhala zejména v nížinných oblastech, proto jsou dnes tyto oblasti velmi silně pozměněné, s minimem přírodních biotopů. O to vyšší ...viac...

Zverejnené 31.1.2017


 

Revúčania so slovenským folklórom v Litovli....

Revúčania so slovenským folklórom v Litovli....

Primátorka mesta MVDr. Eva Cireňová s delegáciou, sa zúčastnila na základe pozvania starostu partnerského mesta Litovel mestského plesu, konaného aj pri príležitosti otvorenia jubilejného roku 50. výr ...viac...

Zverejnené 25.1.2017


 

Tradiční městský ples

Tradiční městský ples

V pátek 20. ledna se v Litovli konal tradiční městský ples. Letos byl však něčím zvláštní. Při příležitosti 50. výročí družby Litovle s Revúcou ples navštívili hosté ze Slovenska.  
Po úvodní p ...viac...

Zverejnené 24.1.2017


 

Gemerský ples s Hanáckou môzekou

Gemerský ples s Hanáckou môzekou

V sobotu 14.januára 2017 sa v priestoroch Mestského domu kultúry v Revúcej konal Gemerský ples. Toto už tradičné spoločenské podujatie sa teraz nieslo v duchu 50.výročia družobných vzťahov s mestom Li ...viac...

Zverejnené 24.1.2017


 

Město Litovel se představuje poprvé

Město Litovel se představuje poprvé

Litovel je jedno z pěti měst olomouckého okresu, který se rozkládá na střední Moravě v oblasti zvané Haná, tedy ve východní části České republiky. S rozlohou 46,39 km2 a počtem obyvatel 9829 (údaj k 3 ...viac...

Zverejnené 9.1.2017


 

Päťdesiat rokov družby miest Revúca - Litovel

Päťdesiat rokov družby miest Revúca - Litovel

Zdieľanie spoločných hodnôt a princípov, dlhoročné spoločné skúseností, jazyková a kultúrna blízkosť, ako aj historická vzájomnosť sú dôvodmi prečo spolupráca Slovákov a Čechov pretrváva dodnes. Nespo ...viac...

Zverejnené 5.1.2017


 

Družobná návšteva v Litovli

Družobná návšteva v Litovli

V rámci družby medzi ZO JDS Revúca a Klubom dôchodcov Litovel sme v dňoch 16.9 -18.9.2016 navštívili našich priateľov v Litovli.
Po srdečnom uvítaní na námestí naši hostitelia nám pripravili ob ...viac...

Zverejnené 13.1.2017


 

webygroup

TitulkaMestoObčan/PodnikateľTuristické informačné centrumEnglish
Úvodná stránka